viagra pas cher

Smaller Default Larger

Spotkanie z radnymi Rady Miejskiej przy Radioteleskopie

W dniu 19 stycznia 2015 r. w godzinach południowy, miało miejsce spotkanie z radnymi i panią wiceburmistrz Renatą Świeściak, którzy odwiedzają całą Gminę Wieruszów w ramach zapoznać się ze zrealizowanymi inwestycjami w poprzedniej kadencji oraz planami na przyszłość na terenie miasta i gminy.

Również zawitali do Cieszęcina gdzie to tam właśnie znajduje się Radioteleskop.

Najmilszych radnych na miejscu przywitał Kazimierz Błaszczak - opiekun radioteleskopu, przedstawił również cele w przyszłości co ma tu powstać miejsce edukacyjne dla młodzieży. Obecny był też sołtys Wacław Żbikowski. 

foto. Piotr Kołodziejczyk

Czytaj więcej: Spotkanie z radnymi Rady Miejskiej przy Radioteleskopie

Życzenia Świąteczne od Kazimierza Błaszczaka

  Życzenia Świąteczne od Przewodniczącego Wieruszowskiego Koła Astronomii Novej „Wieras”. Składam Piękne Życzenia Świąteczne, które kieruję

do uczniów i członków Koła

do nauczycieli

do władz samorządowych

do przedsiębiorców

do strażaków

do sympatyków Koła

i do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Wieruszowa.

 

Niechaj pierwsza gwiazdka wigilijna, która zabłyśnie dzisiaj na naszym niebie, rozświetli Wasze domy i rozgrzeje serca przynosząc radość i szczęście Wam i Waszym najbliższym.

 

Niech to będzie gwiazdka złota

Bo, gdy spada taka z nieba

Wtedy zawsze marzyć trzeba

No, a jeśli tak się zdarzy,

Że srebrzysta ci się marzy

Możesz także taką zdobyć

I choinkę nią ozdobić

Gwiazda, gwiazdce zamrugała

I choinka lśni już cała

Naszych marzeń jest spełnieniem

Bo jest piękna jak marzenie

A pomarzyć czasem trzeba

Każdy pragnie gwiazdki z nieba.

 

                                               Wesołych Świąt!

        Kazimierz Błaszczak

Narodowe Święto Niepodległości i Dzień Patrona Szkoły w Zespole Szkół im.Józefa Piłsudskiego

7 listopada odbyły się miejsko-gminne obchody Święta Niepodległości i Patrona Szkoły NR 2 im. Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele p.w. Nawiedzenia NMP w Wieruszowie-Podzamczu, którą odprawił i homilię wygłosił ks. Karol Galewski – proboszcz parafii. Po mszy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Niepodległości, gdzie zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie kolumna udała się do Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego na część oficjalną i artystyczną. Nad przebiegiem uroczystości czuwał dyrektor Marian Kazuś, który w murach swojej szkoły powitał przybyłych gości: – Andrzeja Żórawia – Przewodniczącego Rady Powiatu wraz z radnymi powiatu – Mirosława Urbasia – v-ce starostę wieruszowskiego – Bogdana Nawrockiego – burmistrza Wieruszowa współgospodarza dzisiejszej uroczystości – Ryszarda Olbromskiego – Przewodniczącego Rady Miasta wraz z radnymi miasta – ks. prałata Henryka Orszulaka – dziekana dekanatu wieruszowskiego i proboszcz parafii św. Stanisława B. M. – ks. Karola Galewskiego – proboszcza parafii. List od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odczytał burmistrz Bogdan Nawrocki Dyrektor Marian Kazuś w towarzystwie zaproszonych gości wręczył nagrody dla dzieci, które brały udział w konkursach z okazji Święta Niepodległości. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek i zniczy pod tablicą z popiersiem Marszałka J. Piłsudskiego przez uczniów i rodziców oraz przedstawicieli zaproszonych gości. Po wyprowadzeniu sztandarów zakończyła się część oficjalna uroczystości. Prowadzący uroczystość pan Marian Kazuś powiedział: „Każdego roku obchodząc Święto Odzyskania Niepodległości przygotowujemy część artystyczną, która ma swój charakter i swoją wymowę. W tym roku hasło uroczystości brzmi „Do kraju tego….”. Jest to cytat z utworu C.K. Norwida, który tęsknił za krajem.” Część artystyczną wykonały dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 2. Zgromadzona publiczność występ najmłodszych uczniów wykonujących poloneza nagrodziła rzęsistymi brawami. Pan dyrektor podziękował osobom przygotowującym uroczystość, w szczególności: – ks. Karolowi Galewskiemu za mszę i homilię – chórowi szkolnemu i kościelnemu „Płomień Nadziei ” pod kierownictwem pana Marcina Sobczaka – nauczycielom przygotowującym część artystyczną, paniom Małgorzacie Gajewskiej, Agacie Sodomskiej, Ilonie Dębskiej-Kiełtyce, Małgorzacie Orzelskiej, Beacie Konieczyńskiej, Małgorzacie Gonerze, Andrzejowi Hanas, Annie Zagórskiej, Ewelinie Sokołowskiej-Opel. Na zakończenie części artystycznej odśpiewano hymn szkoły. Gospodarz uroczystości zaprosił zaproszonych gości na poczęstunek do świetlicy szkoły. Z satysfakcją trzeba odnotować, że każdego roku uroczystość ta jest przygotowana perfekcyjnie duża w tym zasługa prowadzącego pana dyrektora Mariana Kazusia. Opracował: Wojciech Kudaś

Montaż Radioteleskopu

12 grudnia 2014 - odbył się montaż Radioteleskopu.

foto. Piotr Kołodziejczyk

W Sieradzu o astrobazach

Kazimierz Błaszczak z Wieruszowa jest jednym z 200 tysięcy kandydatów, który zakwalifikował się do Misji Mars, mającej zakończyć się lotem na Marsa. Jest też przewodniczącym Wieruszowskiego Koła Astronomicznego WIERAS, który zachęca do budowy w Łódzkiem sieci astrobaz. Pomysł spodobał się marszałkowi województwa Witoldowi Stępniowi, który uczestniczył w spotkaniu w Sieradzu dotyczącym możliwości finansowania projektu ze środków unijnych.
Astrobaza to budynek do obserwacji astronomicznych. Ma pomieszczenie z książkami naukowymi i drobnym sprzętem obserwacyjnym oraz taras, na którym mieści się kopuła obserwacyjna i teleskop optyczny o dużej średnicy do obserwacji gwiazd i planet.
Grupa Inicjatywna Budowy Astrobaz w województwie łódzkim spotkała się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Spotkanie zostało zorganizowane w sali, w której będzie się znajdować wystawa stała poświęcona Aremu Szternfeldowi, pionierowi kosmonautyki.
Liderem projektu jest Burmistrz Wieruszowa Bogdan Nawrocki. Oprócz niego astrobazy chcą budować: Jacek Walczak, Prezydent Sieradza, Janusz Antczak, Burmistrz Wielunia, Jerzy Woźniak, Wójt Gminy Widawa, Jarosław Janiak oraz Wójt Gminy Burzenin. Do grupy inicjatywnej należą także: Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego, Jerzy Kowalski, Dyrektor Muzeum w Sieradzu, Elżbieta Nawrocka, Radna Sejmiku Wojewódzkiego, a także Kazimierz Błaszczak - Przewodniczący Wieruszowskiego Koła Astronomicznego.
Projekt budowy astrobaz miałby być finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Koszt budowy jednej astrobazy szacowany jest na około 500 tys. złotych.

Z Wieruszowa Do Gwiazd 2014

   Kontynuując tradycyjną imprezę astronomiczną w naszym mieście “Z Wieruszowa Do Gwiazd”, która po raz pierwszy odbyła się w roku 2012, w roku bieżącym również Wieruszowskie Koło Astronomiczne „WIERAS” przeprowadziło taką imprezę. Spotkanie z mieszkańcami pod niebem Wieruszowa odbyło się 3 maja w sobotę w ramach imprez majowych organizowanych prze Burmistrza Wieruszowa.

Czytaj więcej: Z Wieruszowa Do Gwiazd 2014

"Urania" dla szkolnej bibioteki

Na ręce Pani Dyrektor Pan Kazimierz przekazał kilkadziesiąt archiwalnych numerów dwumiesięcznika „Urania”, które zasilą zbiory szkolnej biblioteki. Ostatnim elementem tego spotkania było przedstawienie w ogromnym skrócie  informacji o Mars One i osobistym udziale Pana Kazimierza w tej misji. To niezwykle ciekawe spotkanie niestety zbyt krótkie, aby przedstawić szczegóły wszystkich informacji  dotyczących tej materii. W niedalekiej jednak przyszłości więcej informacji będzie można uzyskać i wiedze swą uzupełniać gdy zostanie wybudowany radioteleskop i astro-baza w Cieszęcinie.

Astronautyka

Wkrótce ma się odbyć start chińskiej rakiety Long March, która wyniesie pierwszego polskiego satelitę naukowego Ziemi – Heweliusz (właściwie to będzie 3-ci). Start został opóźniony z powodu wypadku rakiety w grudniu. Nowym terminem ma być II-gi kwartał br. a nawet lipiec.

W dniu 9 marca na targowisku w Wieruszowie odbył się pokaz nieba

Uczniowie obejrzeli na niebie układ gwiazd tzw. Koło Zimowe składające się z następujących gwiazd: Syriusz – gwiazdozbiór Wielki Pies, Procjon – gwiazdozbiór Mały Pies, Polluks i Kastor – gwiazdozbiór Bliźnięta, Menkalinan i Kapella – gwiazdozbiór Woźnica, Aldebaran – gwiazdozbiór Byk, Betelgeza – gwiazdozbiór Orion. W Orionie, który jest najpiękniejszym gwiazdozbiorem naszego nieba były widoczne gwiazdy Pasa Oriona Alnitak, Alnilam, Mintaka stanowiące wzór dla lokalizacji dla projektantów piramid egipskich Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, gwiazda Bellatrix oddalona o 243 lata świetlne, Rigel i Saiph oraz najpiękniejsza mgławica M42. Ponadto były widoczne planety Jowisz i Mars, który obecnie zbliża się do opozycji, co oznacza, że odległość między Ziemią a Marsem będzie najmniejsza w ciągu ostatnich 2 lat. Do dyspozycji był teleskop średnicy 250 mm Dobsona. Młodzież była zachwycona i urzeczona oglądanymi na niebie ciałami niebieskimi.

Statystyki

297596
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
302
61
363
296221
2607
3328
297596

Twoje IP: 54.224.44.168
Server Time: 2018-04-24 20:44:38